Jeśli chceszbyć powiadamiany
o zmianach na stronie podaj swój adres e-mail
 
   
 
 
 
środa 21 sierpnia 2019
 
 
 
Zielononóżka Polska
Obrączki
18 16   
1/0 0/1    
Pochodzenie:
Oryginalna polska rasa, przystosowana dla warunków ekstensywnych hodowli. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 1879 roku. Po raz pierwszy wystawiona na krajowej wystawie we Lwowie w 1894 roku. Przez długi czas uchodząca za symbol polskości. Ma naturę pierwotną, na wpół dziką i dominującą. Nie zalecana do hodowli w pomieszczeniach zamkniętych.

Wrażenie ogólne:
Ptak typu średniego z niezbyt długim, trójkątnym tułowiem i średnio długim ogonem.

Cechy rasowości koguta:
 • Głowa: Średniej wielkości, owalna.

 • Dziób: Krótki, stosunkowo mocny, na końcu lekko wygięty, o barwie ciemnego rogu, spód jaśniejszy.
 • Grzebień: Pojedyńczy, cienki, średnio duży z 6-7 równomiernie wyciętymi zębami (do 4 cm wysokości i 7 cm długości), prosto stojący, gładki, błyszczący, z chorągiewką  lekko przedłużającą linię tyłu, nie powinien kłaść się na szyję.

 • Policzki: Czerwone, pokryte nielicznymi piórkami.

 • Zausznice: Czerwone, średniej wielkości, lekko podłużne, delikatnej budowy.

 • Dzwonki: Średnio długie, gładkie, dobrze zaokrąglone.

 • Oczy: Duże, o pomarańczowo-brązowej tęczówce z ciemniejszą obwódką.

 • Tułów: Pełny, niezbyt długi, wpisany w trójkąt, lekko podniesiony.

 • Szyja: Średnio długa, nieco w tył wygięta, z bogatą, opadającą na ramiona grzywą.

 • Pierś: Pełna, szeroka, dość wydatna, stosunkowo wysoko noszona.

 • Brzuch: Dobrze rozwinięty, pełny, obfity.

 • Plecy: Dość długie, szerokie na całej długości, z boku zaokrąglone, do tyłu lekko pochylone, z bardzo dobrze wykształconym siodłem, w przejściu linii pleców w ogon widoczne jest załamanie.

 • Ramiona: Szerokie i zaokrąglone.

 • Skrzydła: Duże, z szerokimi lotkami, ciasno przylegające do tułowia, noszone równolegle do linii pleców.

 • Siodło: Średnio szerokie.

 • Ogon: Średnio długi, szeroki, bogato opierzony, noszony pod kątem 50-75 stopni, częściowo rozwarty, z niezbyt długimi, pochylony lekko w ku tyłowi, z długimi szablasto wygiętymi sierpówkami, pokrywającymi liczne szerokie sterówki.

 • Uda: Stosunkowo silne, dobrze widoczne, przylegające.

 • Skoki: Średnio wysokie, mocne.

 • Palce: Dość krótkie, raczej drobne, u młodych osobników jasno zielonej barwy, ciemniejszych, u starszych nawet do barwy zielono-łupkowej.


 • Upierzenie: Bogate, dobrze przylegające.

  Cechy rasowości kury:
  Co do głównych cech są zgodne  z kogutem z uwzględnieniem cech charakterystycznych dla płci. Jest mniejsza, ma grubszy tułów i bardziej rozbudowany brzuch. Grzebień stojący o 6-7 zębach. Ma mniejszy grzebień, wyprostowany. Szyja długa, prosta. Pierś wysunięta do przodu. Uda mocne. Ogon  ma wyraźnie rozszerzony, noszony pod kątem 50- 60 stopni.

  Duże błędy:
  U koguta: Duża głowa. Długi, smukły dziób. Bardzo duży, ciężki obwisły grzebień. Kładąca się do tyłu chorągiewka. Duże zausznice. Długie, pofalowane dzwonki. Pierś i sierpówki o fioletowym odcieniu. Trójkątny tułów. Płaska pierś. Słabo opierzona szyja. Opuszczone skrzydła. Krótki lub zbyt długi, prostopadle lub nisko noszony, zwarty ogon. Długie, grube, łupkowate lub żółte skoki. U kury: Duży, mocno pochylony grzebień. Zbyt mocno rozwarty, prostopadłe lub nisko noszony ogon.

  Masa ciała do jednego roku: kogut 1,9-2,2 kg; min. 1,6 kg, max 2,7 kg; kura 1,5 – 1,8 kg,   min.  1,3 kg, max 1,9 kg;
  powyżej  jednego roku: kogut 2,2 -2,6 kg;  min1,9 kg, max 3,1 kg; kura: 1,8 – 2,2 kg, min 1,5 kg, max 2,7 kg
  Nieśność roczna: 160
  Barwa skorupy jaja: biała aż do kremowej.
  Masa jaja: 55-60 g

  Uznane odmiany barwne - złocistotoszyje:

  Kogut: Głowa złoto-czerwona. Grzywa ciemno złoto-żółta z niewielkim czarnym rysunkiem wzdłuż stosin piór. Ramiona i plecy złoto-czerwone. Pokrywy skrzydeł złoto-czerwone z poprzecznym czarnym metalicznie błyszczącym lusterkiem. Siodło złoto-żółte z mało wyraźnym czarnym rysunkiem wzdłuż stosin piór. Piersi, boki i uda czarne. Brzuch szaro-czarny. Lotki I-go rzędu czarne z wąskim brązowym brzegiem zewnętrznej chorągiewki piór. Lotki II-go rzędu mają wewnętrzne chorągiewki czarne a zewnętrzne brązowe, na złożonym skrzydle tworzą jasno brązowy trójkąt. Ogon czarny z zielonym połyskiem.

  Kura: Głowa złoto-brązowa aż do złoto-żółtej. Grzywa złoto-żółta z niezbyt szerokim czarnym rysunkiem wzdłuż stosin piór. Płaszcz - pióra na plecach, siodle, pokrywy ogona i skrzydeł brązowe z jasnymi stosinami i z drobnym czarnym przyprószeniem, które nie sięga do brzegów poszczególnych piór, przez co powstaje wrażenie bardzo wąskich mało wyraźnych obrzeżeń, które jednak nie mogą mieć złotawego połysku. Pióra na piersi łososiowe z jasnymi stosinami. Pióra na bokach brązowe z jasnymi stosinami. Uda i brzuch popielato-szare. Lotki I-go rzędu czarne lub szaro czarne. Lotki II-go rzędu mają wewnętrzne chorągiewki piór czarne lub szaro-czarne a zewnętrzne brązowe czarno przyprószone. Sterówki czarne

  Duże błędy:
  U koguta: Czerwono-brązowa lub jasno żółta grzywa. Brak rysunku wzdłuż stosin piór w grzywie. Brązowy kolor na piersi, bokach i udach. U kury: Czarna głowa. Bardzo mocno przerywany rysunek grzywy. Rozlane przyprószenie w górnych partiach grzbietu. Błyszczące złote obrzeżenia na grzbiecie i siodle. Brak rysunku wzdłuż stosin piór.  Wyraźna rdza na piórach kryjących skrzydeł.