Jeśli chceszbyć powiadamiany o zmianach na stronie podaj swój adres e-mail
.
  sobota 03 czerwca 2023  
 
 
II klubowa wytawa Brodawczaka Polskiego, GDAŃSK - 17/18.01.2009 r.
Takie święto zdarza się zazwyczaj tylko raz w roku  a czołowi hodowcy   przygotowują swoje gołębie na tą imprezę nawet dwa lata wcześniej. Tak się bowiem składa, że brodawczaki pełną dojrzałość wystawową uzyskują dopiero w trzecim lub czwartym roku życia.

Kolejna, czyli druga klubowa wystawa tym razem zorganizowana została w zawsze gościnnym Gdańsku,  przez  Klub Brodawczaka Polskiego przy wydatnym wsparciu całego Trójmiejskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych. Pomimo, że formalnym organizatorem wystawy był Klub Brodawczaka z/s w Ciechanowie, to cały ciężar organizacyjny spadł na barki sekretarza Klubu kol. Tomka Strzelkowskiego.W mojej ocenie kol. Tomek z tego trudnego zadania wywiązał się bardzo dobrze i chciałbym aby jego praca została dostrzeżona i obiektywnie oceniona..

Tak naprawdę to w tym samym miejscu i terminie odbywały się 3 odrębne wystawy; Bałtycka Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego na którą zgłoszono w sumie 1.704 eksponaty, Klubowa Wystawa Sokoła Gdańskiego gdzie wystawiono 194 gołębie oraz wspomniana już Klubowa Wystawa Brodawczaka Polskiego ze 140 przedstawicielami tej rasy.

Na podkreślenie zasługuje bardzo wysoki poziom brodawczaków pokazanych we wszystkich odmianach barwnych występujących u tej rasy. Gołębie oceniane były z podziałem na odmiany barwne, gdzie w każdej barwie przyznawano osobno tytuł zwycięzcy wystawy oraz wybierano 3 najlepsze kolekcje. Sugeruję aby w przyszłości gołębie młode oceniane były w „Junior klasie”, co pozwoli na bardziej obiektywną ocenę i wyrówna szanse dorastającej młodzieży.

Ostateczna punktacja.                                                                            
Brodawczaki niebieskie : najwyższą ocenę po 96 pkt. uzyskały gołębie kol.kol. C.Muchowskiego , H.Szabłowskiego i P.Wdowczyka , którego brodawczak dodatkowo otrzymał tytuł Zwyc. Rasy. Również w brodawczakach niebieskich wysoką ocenę 95 pkt. otrzymali  kol. C.Muchowski, R.Lach, T.Strzelkowski, H.Szabłowski,  P.Wdowczyk i K.Zmorzyński.W konkursie kolekcji pierwsze miejsce zajął kol. C.Muchowski (286 pkt.), drugie kol. H.Szabłowski ( 286 pkt.),trzecie kol.P.Wdowczyk (285 pkt.).Nieformalne czwarte miejsce zajęła kolekcja K.Zmorzyńskiego (284 pkt.), piąte kolekcja kol.R.Lacha (283 pkt.), szóste kolekcja T.Strzelkowskiego (282 pkt.) Jak widać z powyższego zestawienia poziom był naprawdę bardzo wysoki a różnice punktowe niewielkie.

Brodawczaki czarne: bezapelacyjnym zwycięzcą rasy z dorobkiem 97 pkt. został  czteroletni gołąb kol. A.Sobiecha. Natomiast 96 pkt. otrzymały gołębie n/w hodowców C.Muchowskiego, K.Ampulskiego, K.Wernera, i C.Lewczyka. W konkursie kolekcji pierwsze miejsce zdobył kol. K.Werner (288 pkt.) ,drugie kol. C.Lewczyk (287 pkt.),trzecie kol.K.Ampulski (287 pkt.), nieformalną czwartą lokatę zajęła kolekcja kol. C.Muchowskiego (286 pkt.), piątą kol.kol.P.Wdowczyka (284 pkt.), a szóstą kol. R.Lacha (283 pkt.)

Brodawczaki czerwone: tytuł zwycięzcy rasy i 96 pkt. otrzymał gołąb kol. C.Lewczyka.Natomiast w konkursie kolekcji  ; I-lokatę otrzymał kol. K.Werner (283 pkt.), II- lokatę kol.L.Krzykowski (282 pkt.) , III-lokatę kol. T.Strzelkowski (279 pkt.) Pozostałe nieformalne miejsca ; IV-lokata kol.P.Wdowczyk (279 pkt.),V-lokata kol. C.Muchowski (275 pkt.).

Brodawczaki żółte : tytuł zwycięzcy rasy i 96 pkt. otrzymał gołąb kol. J.Ampulskiego.Konkurs kolecji ; I-lokata kol. J.Ampulski (284 pkt.), II-lokata kol. L.Krzykowski ( 283 pkt.),III-lokata kol. C.Muchowski ( 280 pkt.).

Brodawczaki białe: tytuł zwyc. Rasy i 96 pkt. otrzymał gołąb kol. J.Ampulskiego.W konkursie kolekcji ; I-lokata kol. J.Ampulski ( 286 pkt.), II_lokata kol. K.Zmorzyński (282 pkt.), III-lokata kol. L.Krzykowski ( 281 pkt.) Pozostałe nieformalne miejsca ; IV-lokata kol. C.Muchowski (279 pkt.) , V-lokata kol.T.Strzelkowski (276 pkt.)

Pozostałe barwy: tytuł zwycięzcy rasy  uzyskała piękna samiczka barwy płowej z pasami kol. T. Strzelkowskiego.

Na zakończenie pragnę podkreślić bardzo wysoki poziom wystawianych gołębi, dotyczy to szczególnie odmian jednobarwnych, które dotychczas nieco odstawały od odmiany niebieskiej z pasami. Szkoda, że na wystawie zabrakło czołowych hodowców z innych rejonów Polski w tym z Podkarpacia, które jest tradycyjną ostoją brodawczaka polskiego.

Organizatorzy wystawy z całą starannością dopilnowali aby nazwiska wystawców nie „przeciekły” do publicznej wiadomości co zapewniło całkowicie  anonimową i obiektywną ocenę wystawionych gołębi. Ponadto była to jedna z nielicznych w kraju klubowych wystaw gdzie sędziowie nie byli jednocześnie wystawcami.

Z rozmów z wystawcami i hodowcami zanotowałem taką opinię; „ Jest to jedna z pierwszych wystaw na, której nie zwyciężyły gołębie organizatorów” I ta opinia utwierdza mnie w przekonaniu , że ocenę przeprowadziłem rzetelnie i obiektywnie kierując się tylko wymogami wzorca i subiektywnym odczuciem gołębiej urody.

Na zakończenie pragnę pogratulować wszystkim wystawcom i podziękować im za trud i cierpliwość w hodowaniu i promowaniu tej pięknej chociaż niezbyt łatwej w hodowli rasy.



Zbigniew  Gilarski
01-01-2009